جستجو
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  برگشت به همه

  نخستین جشنواره بین المللی ساعت تهران

  نخستین جشنواره بین المللی ساعت تهران

   

  نخستین جشنواره ی بین المللی ساعت تهران طی روزهای 5 الی 8 آذرماه 1398، با رویکرد معرفی برندهای فعال و همچنین نشان های جدید در بازار ایران و با حضور بیش از 26 شرکت وارد کننده و سازنده ساعت و متعلقات جانبی، با بیش از 128 برند، در مرکز نمایشگاه های بین المللی بازار بزرگ ایران برگزار شد.

  این اجتماع بی نظیر که بزرگترین گردهمایی دست اندرکاران صنف ساعت طی سال های اخیر نیز به شمار می آید؛ نقطه اوجی در همبستگی بین وارد کنندگان و نمایندگان و مصرف کنندگان بود.

  استفاده از سالن نمایشگاهی مدرن و مجهز منطبق با آخرین استاندارهای روز دنیا؛ همچنین طراحی یکپارچه سالن برگزاری را میتوان از نقاط قوت این گردهمایی بزرگ صنفی دانست. طی چهار روز مدت برگزاری این جشنواره کلاسهای آموزشی با هدف آشنایی مشارکت کنندگان با علم روز فروش در حوزه دیجیتال و فضای مجازی همچنین استفاده بهینه از بازار در دوران رکود اقتصادی توسط دکتر محمد رضا عمرانی برگزار گردید.

  از دیگر نکات قابل توجه این جشنواره که با استقبال خوبی از طرف بازدیدکنندگان و مشارکت کنندگان مواجه شد، ایجاد بستر مناسب جهت تسهیل در بازدید از سالن نمایشگاهی ایران مال طی زمان برگزاری توسط شرکت زمان نما مجری برگزاری جشنواره بود. به این ترتیب که متقاضیان حضور در تورهای بازدید از جشنواره که شرط عضویت در صنف ساعت را داشتند و خارج از دو استان تهران و البرز فعالیت صنفی می کردند به مدت دو شب در هتل بزرگ فردوسی تهران؛ به عنوان میهمانان ویژه ی جشنواره؛ از خدمات اسکان و جابجایی رایگان برخوردار شدند. این طرح که برای اولین بار در سطح ایران به اجرا در آمد با حدود 400 میهمان یکی از پرهزینه ترین بخش هایی بود که در این جشنواره اجرا گردید.

  حضور شرکت های ارائه دهنده خدمات فروش و پس از فروش ساعت های نامدار؛ در کنار خانواده بزرگ صنف ساعت را نیز میتوان از دیگر نکات حائز اهمیت در این فستیوال برشمرد. از جمله این برندها میتوان به بنتلی، سیکو، اسپریت، ویولت و... اشاره کرد.

  تولیدکنندگان برتر ایرانی نیز سهم عمده ای در این عرصه داشتند. حضور فعال شرکت ساعت دیواری لوتوس با مدیریت جناب آقای سید بیژن رضویان، از جمله غرفه هایی بود که برای دقایق طولانی نگاه بازدیدکنندگان را معطوف خود مینمود. با وجود همه سختی های موجود در راه تولید، این غرفه با مدل های به روز و همگام با برترین های روز دنیا، با جذب بیشترین مخاطب به عنوان برترین غرفه جشنواره نیز شناخته شد.

   

     

  از دیگر نکات برجسته این رویداد، حضور فعال شرکت های واردکننده ساعت های هوشمند بود. این ساعت ها که با داشتن قابلیت های زیاد باعث تغییر نگرش مصرف کنندگان ازسوی ساعت های معمولی به سمت ساعت های آپشن دار شده اند، در آینده ای نه چندان دور سهم عمده ای در تسخیر بازار ساعت خواهند داشت. بیش از 8 برند از برترین های ساعت هوشمند حضور خود را در این حوزه اعلام نمودند که از آن جمله میتوان به برندهایی نظیر اپل، سامسونگ، میکروویو، داتیس و... اشاره نمود.

  پرویز پزشکی نایب رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان ساعت تهران در حاشیه این جشنواره ضمن اعلام رضایت از نحوه برنامه ریزی و اجرای بخش نمایشگاهی این رویداد افزود: هدف اصلی برپایی این جشنواره و نمایشگاه، برندسازی در صنعت ساعت است. مشتریان با این اقدام به کالای اصلی و خدمات پس از فروش استاندارد دسترسی خواهند داشت.

  وی افزود: یکی از معضلات اصلی اقتصاد ایران عرضه و فروش محصولات بی‌کیفیت است که با برندسازی اصولی در اصناف مختلف می‌توان این مشکل را رفع کرد.

  پزشکی خاطرنشان کرد: از دیگر اهداف این جشنواره می‌توان به اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مشتریان در راستای آشنایی با قیمت و کیفیت محصولات اصیل اشاره کرد.

  نایب رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان ساعت تهران درباره علت تولید ساعت‌های ایرانی در کشورهای دیگر گفت: برآورد هزینه تولید ساعت در ایران این وضعیت را رقم زده است. با توجه به نیاز بازار، عدم صادارت محصولات ایرانی و وجود هزینه‌های سربار تولید، تأمین ماشین آلات و تولید ساعت در ایران مقرون به صرفه نیست.

  وی در پایان خاطر نشان کرد: واردات ساعت در حال حاضر با مشکلاتی همراه است و ثبت سفارش در این زمینه به سختی انجام می‌شود. این فرآیند سخت و زمانبر عاملی شده تا واردات ساعت به سمت قاچاق سوق پیدا کند.

  احسان امامی فرد مدیرعامل شرکت زمان نما بعنوان مدیر اجرایی این پروژه در مورد برگزاری این جشنواره چنین می گوید: حاصل ماهها هم اندیشی و برنامه ریزی با زبده ترین کارشناسان اقتصادی و فنی در اصناف مختلف این حقیقت را القا نمود که ما با کمی همدلی و همفکری خواهیم توانست از بحرانی که شاید خودمان نیز در بوجود آمدن آن سهیم بوده ایم خارج شده و آغازی نو با تفکری نو در ارائه خدمات و توانائی هایمان در سطح صنف ساعت داشته باشیم.

  بی شک یکی از صنوف پرمخاطره در حوادث بوجود آمده اقتصادی اخیر، صنف ساعت است و بهترین دلیل برای بوجود آمدن این معضل، عدم وجود کالای مشابه داخلی و ارزبری شدید این کالا، همچنین نگاه سنتی و بدون کارشناسی برخی بازرگانان به آینده بازار در تأمین و یا عدم تأمین کالای مورد نیازاست.

  بدیهی است در چنین زمانی بازار دچار یک سردرگمی و گاهاً بوجود آمدن بی اعتمادی بین واردکننده و خریدار میشود. وجود کالاهای تقلبی نیز از سوی دیگر فشار مضاعفی بر سطح وسیعی از بازار وارد آورده و باعث بی اعتمادی مصرف کننده نهایی به کل مجموعه صنف می شود.

  این روند نزولی کیفی در حال حاضر بدلیل عدم وجود رقابت سالم و بدون حاشیه، رو به افزایش بوده و در دراز مدت باعث خروج بسیاری از نشان های تجاری از گردونه رقابت خواهد گردید. از طرفی هیچکس حاضر به قبول اشتباه در سیاستگذاری خود طی ماه های اخیر نبوده و متأسفانه این عدم مسئولیت پذیری باعث بوجود آمدن و تشدید رکود شدید رو به افزایش در لایه های مختلف صنف ساعت گردیده است. با توجه به اینکه ادامه این روند باعث اخلال در کل مجموعه صنف ساعت اعم از شرکت های واردکننده، عمده فروشان، خرده فروشان، واردکنندگان قطعات یدکی و لوازم جانبی و حتی تولیدکنندگان داخلی خواهد شد، طی جلساتی که با اعضای محترم هیات مدیره اتحادیه صنف ساعت برگزار شد، پیشنهاد برگزاری رویدادی متفاوت برای تعامل اعضای مختلف صنف با یکدیگر و همچنین آشنائی مردم و دوستداران و اهمیت دهندگان به وقت و زمان با این صنف را مطرح نمودم. شاید در اولین روزها ابهامات و امّا و اگرهایی در نحوه برپائی و یا گردآوری و یا برگزاری این رویداد وجود داشت، امّا خیلی زود این ابهامات مرتفع گردید و با همدلی و همکاری صمیمانه اعضای محترم هیئت مدیره اتحادیه ساعت تهران، برگزاری نخستین جشنواره ساعت تهران با عنوان، تهران ۳:۳۰+  و با شعار "ساعتت را به وقت تهران تنظیم کن" در دستور کار قرار گرفت.

  در بررسی اهداف برگزاری این رویداد، مهمترین اصل، ایجاد اعتمادی دوباره بین بازرگانان و شرکت های واردکننده با متخصصان و فروشندگانی که در گستره پهناور ایران شاغل در ارائه خدمات صنف ساعت بوده و در حقیقت ایفا کنندگان مهمترین نقش در گردش و رونق این کالا هستند. بدین ترتیب این عزیزان از نزدیک با مسائل و مشکلاتی که طی واردات و عرضه و همچنین ارائه خدمات پس از فروش برای واردکنندگان وجود دارد آشنا شده و در مقابل واردکنندگان نیز می توانند از نظرات و حمایت های لایه سوم صنف که همان فروشندگان خُرد هستند مطلع شده و برای آینده از آنها استفاده کرده و مشکلات موجود را به حداقل برسانند. حضور تامین کنندگان قطعات یدکی و همچنین ارائه دهندگان لوازم جانبی ساعت از جمله جعبه و سایر ملزومات که اکثراً از کالاهای تولید داخل هستند نیز باتوجه به ایجاد فرصت های شغلی جدید ونیز کمک به رونق در تولید و تشویق همه همکاران به مقایسه و همچنین استفاده از کالای با کیفیت ایرانی، از نکات برجسته در طی مدت برگزاری جشنواره ساعت تهران بود.

   با برگزاری موفق این جشنواره که طی نظرسنجی های مختلف از مشارکت کنندگان و همچنین بازدیدکنندگان محترم توانست عدد قابل توجه 98 درصد رضایت را به خود اختصاص دهد این نوید را به دوستداران زمان و ساعت میدهیم که دومین جشنواره بین المللی ساعت تهران نیز در حال برنامه ریزی می باشد تا با ارائه برنامه ای دقیق تر و متنوع تر همچنین خدمات بهتر برای بازدیدکنندگان بتوانیم یک رویداد بی نظیر دیگر را برای این صنف بزرگ رقم بزنیم. زمان این رویداد نیز تیر ماه 1399 با شعار "ساعتت را به وقت تهران تنظیم کن" می باشد.

  نظرات
  نظر خود را وارد نمایید. بستن
  FYepQlsKPhd
  pfgIVhmurqXb